Levandulové Starovičky

úterý 17. července 2018
Nepíšu, protože se snažím splnit vše, co jsem komu slíbila, a tvořím, až se ze mě "kouří". Zase se mi derou přes prsty slova o vděčnosti, a jak jsem šťastná, že se děje všechno tak, jak jsem si vždy přála, a spousta euforických vět o tom, že někdy až nemůžu uvěřit, že tohle a tamto teď opravdu prožívám, ale zkrátím to, ušetřím vás filozofického tlachání, a vezmu vás v nedávných vzpomínkách na jednu fantastickou levandulovou farmu na jižní Moravě...

O víkendu proběhl první květinový workshop na levandulové farmě ve Starovičkách, a vzhledem k tomu, jak parádní atmosféra při něm vládla, a jak dobrý pocit jsme si z něho všechny odnesly, určitě nebyl poslední... Jenom musíme počkat zase až na příští rok, protože levandulky už odkvétají, a o víkendu se bude celé políčko sklízet. (Kdybyste se chtěli na fialové pole ještě mrknout, tak do pátku, a o víkendu se můžete připojit jako placení brigádníci, určitě se bude hodit každá ruka! Adresa je Starovičky 350.)

Ráno jsme se sešly nad kávou a dortíkem. Vše bylo samozřejmě levandulové, jak jinak. Seznámily jsme se, popovídaly si o aranžování, o dovozu květin, o půvabu květin českých, a Lucka, která celou akci zorganizovala, představila rodinnou firmu. Už během těchto okamžiků bylo jasné, že se zase jednou podařilo dostat na jedno místo několik stejně smýšlejících bytostí. Potom jsme vyrazily na políčko, abychom si nastříhaly plnou náruč levandule na tvoření. Pole je od prodejny a výrobny vzdálené asi kilometr. Prochází se mezi zahrádkami a rolemi, a kdyby nebyly letos žně tak brzy, provázely by nás místo strniště lány zlatého obilí... Ta krátká procházka za to určitě stojí. Lány fialových kvítků, bzučení včel, spousty motýlů, chození bosky ve vyhřáté hlíně mezi řádky, slunce...♥ Nad políčkem jsou připravena lehátka, a opravdu si dokážu představit tady strávit s knížkou a levandulimčou půl dne... Stohy levandule nám Lucka přepravila zpět na místo workshopu, a my jsme po cestě ještě otrhaly kdejakou mez, abychom mohly udělat pestré pugéty. Příjemně unavené z dopoledne na sluníčku jsme se přesunuly do Hustopečí, do hotelu Amande, kde na nás čekalo tříchodové menu, opět levandulové. Něco tak dobrého jsem už dlouho nejedla! Rilettes s přelivem z levandulového sirupu s bagetkou, kuřecí supreme s domácími nudlemi a smetanovou omáčkou s levandulí, a jako sladká tečka levandulový cheesecake (právě mi ukápla grinda do kafe...) Po obědě jsme odolali pokušení opět se přepravit zpět na pole, a tam se rozvalit do lehátek a nerušeně trávit tu dobrotu, a pustily se do tvoření. Nejprve jsme vázaly kytice. To šlo celkem rychle, protože u kytice je nejzdlouhavější sběr, a ten už jsme měly za sebou. Potom jsme se pustily do věnců. Příprava letních věnců z levandule a obilí je práce poměrně nimravá, ale ta nádherná obří fialová "kola" za to stojí, to mi věřte. Navíc seschnou do krásy a dokážou těšit celý rok... Ani se nám večer nechtělo loučit. Ale protože jsme se zabydlely v přístřešku pro místního hrdinu, traktor, který měl být druhý den opět "ustájen", nezbylo nám, než se poobjímat a rozjet se do svých domovů...Skvělé bylo, že se mnou na jih vyrazil i Tom, takže jsme se mohli užít společné večery, a nedělní procházku nad Hustopeče do mandloňového sadu. Když stromy kvetou, musí to být opravdová nádhera. I tak jsme byli jako malé děti, protože zde vzhledem k odlišnému klimatu rostou nepoznané rostliny, a nebo se ty známé dostávají do takových vývojových fází, které jsme nikdy neviděli. Byli jsme ze všech plodů a lusků úplně paf. A nejlepší suvenýr z výletu? Tom mi zastavil u krajnice, a já jsem si mohla nastříhat tolik kouliček bělotrnu, kolik jsem jen chtěla! Jupí! Už se suší svazečky levandule... (Ale nemyslete si, vynadáno, že máme čurbes v autě, jsem dostala několikrát...♥)


6 komentářů:

 1. Jee, to je nádhera a Peti, moc ti to slusi v té levanduli 😊 Bára

  OdpovědětVymazat
 2. Jééé, to je kousek od nás. Kdyby to bylo příště i pro další zájemce,byla bych moc ráda. Letos je všechno nějak uspíšené, levandule je na začátku prázdnin odkvetlá. Krásný zbytek léta.Mirka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mirko, doporučuju sledovat FB nebo webovky levandulové farmy: https://www.levandulezmoravy.cz/ Určitě se tam info o případných dalších akcích objeví:-). A je to pravda pravdoucí, letos je všechno uspíšené... Taky přeju krásné letní dny! P.

   Vymazat
 3. Krááásne!
  Mimochodom ten klimat a pôda je u nás na Záhorí a levanduľa v záhrade kraľuje:-)
  pa, moja!
  Alena V.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Ali. (Máš další tip na věneckové tvoření 😊) P.

   Vymazat

Děkuji za komentář!