Červnová koláž

čtvrtek 21. června 2018
Tak ho tu máme oficiálně, léto... A dnes, letní Slunovrat! Nejdelší den v roce. Vyběhněte aspoň na chvíli ven a vnímejte přírodu všemi smysly. Všechny její živly. Koupel v řece nebo brouzdání potokem, meditace u ohně nebo aspoň nad plameny svíček, ozdobení domova živými květinami, a taky věnec z rostlin na hlavu, to všechno má dnes magickou sílu. Ono to má magickou sílu vždy, ale dneska dostanete extra kouzelnou dávku, opravdu! Odneste kytici ke studánce nebo prameni, hoďte věneček jako obětinku do potoka... Posaďte se na chvíli na holou zem, položte na ni dlaně i chodidla, třeba k vám připlují odpovědi na to, na co jste se ptali už dávno... A co devatero bylin, chystáte se? Podle mě je celkem jedno, jestli se pokusíte uvolnit mysl a zostřit smysly dnes nebo až o "starém Slunovratu", tedy o Svatojánské noci, která nastane z 23. na 24. Všechny tyto dny konce června mají velmi silný náboj.

Dnes v pravé poledne jsem stála mezi lány zlatého obilí, po nebi běhali beránci, z mezí jsem lovila řebříček, pryšce a chrpy... Dokonce i jedna poslední kopretina tam na mě počkala, abych si mohla uvít svůj svatojánský pugét. A slunce tak žhnulo! Samozřejmě, spálila jsem si nos i ramena. (Když se svleču, vypadám, jako by na cizí bílé tělo někdo přišrouboval mou hlavu a ruce. Nahatá ale mezi poli pobíhat nebudu, to teda pardon... Praštěná jsem dost, ale takhle ještě ne...) Jsem teď zralá do postele, ale je to příjemná únava. Taková ta, při které cítíte, že kdesi uvnitř, ve všech nervových zakončeních, bude ta síla načerpaná ze zlatého ječného oceánu kolovat ještě hodně dlouho... A v zimní šedi, až zavřu oči, bude žhavá esence léta v okamžení zpátky... 

Červnová koláž je celá z aktuálních fotografií. Chodím teď hodně a často ven, a užívám si plnými doušky překrásné červnové dny. Voňavé lípy, barevné třepetálky na květinách, husí "labutí jezero", kachní rodinky, které si z mé přítomnosti pranic nedělají, čilý ruch louky, šumění pšenice, cvrččí koncerty i skřehotání žabek. A chrpy! A čekanky! Kýč jak bič, když se to takhle napíše... Ale v reálu? Ach...2 komentáře:

 1. Oringle,
  znám Vás už delší dobu jen z blogu a teď Vás sleduji i na instagramu :-)
  Líbí se mi i Vaše kresby :-)
  Moc hezky jste to napsala, svatá pravda je to !
  Takové to i celé léto, prosím !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ilonko, děkuji moc! Jsem šťastná, že to všechno se mnou sdílíte. Ať už tady, nebo skrz IG...;-) Mějte krááásné léto! P.

   Vymazat

Děkuji za komentář!