Ekologická květinářství

sobota 23. července 2016
Pevně věřím, že všichni víte, co jsou to ekologická květinářství a ekologické kytky. A proč není úplně nejlepší jít do obyč květinářství a nechat si tam uvázat pugét... A jestli to náhodou nevíte, tak já vám to teda povím...

Většina květin, které se prodávají v takových těch klasických květinářstvích, jsou rostliny, které byly vypěstovány v Africe, rozprodány na holandské či ruské burze a dovezené k nám. Proč jsou takové kytky na prd? 

* Jaktože se vyplatí dovážet kytky až z Afriky a nestojí majlant? Protože lidé, kteří kolem nich skáčou a pěstují je, dostávají opravdu mizerně zaplaceno... A často se jedná o děti, které dřou od rána do večera... A pěsují je na lánech půdy, kde by se měly raději pěstovat potraviny pro místní než květiny pro Evropu...
* Jaktože kytka vydrží tak dlouhou cestu? Protože je napuštěná chemií, aby nechcípla... Voní snad květiny z květinářství?
* Jaktože takové kytky musíme dovážet? Protože za minulého režimu zanikla celá řada soukromých zahradnictví, český trh nestačí a nestíhá konkurovat...

Já jsem to taky dlouho nevěděla, netušila, nenapadlo se mě ptát... A pak se najednou objevila první květinářství, která jsou založená na ekologickém pěstování rostlin a vázání květin a mně se naprosto otevřely oči. Že mám vlastně super koníčka, když miluju toulky přírodou, sbírání rozkvetlé krásy a vázání pugétů...

Ta první květinářství byla Lahůdkové květinářství a Efemér. Pak se objevil ještě Plevel+, Loukykvět nebo třeba Modrokvět. A určitě jich existuje mnohem více, která ani neznám. Doporučte, budu ráda...

Jaké jsou principy takových květinářství? Pěstovat si kytky sami, hnojit přírodními hnojivy a zbytek produkce doplnit sběrem toho, co aktuálně kvete...

Já nemám zahradu, ani nebydlím na vesnici. Zato mám čím dál tím větší přehled, co v kterou dobu kvete, kde to roste, taky mám dobré boty, velkou trpělivost a ostré nůžky... Když jdu na procházku, koukám do příkop a na louky, co bych kde mohla využít. A neskutečně mě to těší. Stačí si všímat tvarů a odstínů listů, různých bobulí, pupenů a bodláků... (Třeba letošní objev ekokvětinářů - kokoška pastuší tobolka, to byly tak krásné pugéty...)

Uvázat květinu z toho, co aktuálně kvete, nestojí na materiálu ani korunu, trvá to však desetkrát déle, než vytahat dovezené kytky z váz... Proto je jasné, že ani takový pugét není zadarmo...

Vlastnoručně  nasbírané a nasušené květiny jsem využila i na svatbě, a to na výzdobu slavnostní tabule. Na nevěstinu kytku jsem si tehdy ještě netroufla, teď už bych s tím neměla sebemenší problém... I vůči hostům jsem byla otravná, a místo pugétů jsem si přála jednu bílou růži... Vždycky mi bývá líto těch kytic hozených do kýblů, a naprosto nevyužitých... Doma jsem si pak týden užívala bílé království... A už teď vím, že na nějaké další oslavě si budu přát místo růží třeba pár kopretin... To ze mě budou mít zase radost... (Rodinná potížistka, co si na akce vymýšlí speciální dress code a jaké kytky chce dostat...)

P.S.: Ke kopretinám mám speciální vztah. Když jsem se narodila, donesl děda mojí mamince jako poděkování za vnučku obrovskou kytici kopretin, které sám natrhal na kopci za městem, kam mě potom jako prcka vozil na sedátku na kole, já jsem si vila první pugétky a válela se v trávě, a on chystal seno pro králíky. Ten kopec celoživotně miluju a vábí mě jako magnet pokaždé, když přijedu za mamkou...18 komentářů:

 1. Péťo, jsem na tom stejně jako Ty. Je mi přímo odporné vidět ty "krásné" načančané pugéty, když jsem viděla mnoho dokumentů, jak trpí ti, co dřou na květinových farmách v Africe. Jak mají zničené zdraví chemií a jsou na smrt nemocní, žijí v bídě, chudobě a makaj na rozmaru Evropy. Přijde mi to hodně marnotratné. Zrovna včera jsem si uvázala nádhernou luční kytičku. Jsou tak krásné a toho materiálu je mnoho v každé škarpě, jak říkáš. Jen to chce mít oči otevřené.
  pa a užívej léto♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marnotratné, to je to správné slovo... Kéž by více lidí vidělo, co se skrývá za spoustou dnešních "vymožeností". Tak lučním kytkám zdar...;-). P.

   Vymazat
 2. Peti, moc pěkně jsi to napsala o květinách a moc hezky se to četlo. Mně je dokonce líto i ty luční květiny trhat pro to, aby mi pár dnů zdobily vázu. U bylinek to tak nemám, to sesbírám, co můžu. A taky máme docela štěstí, že v tom našem městě je opravdu ještě pořád dost míst, kam na ty luční kytičky zajít. Měj se hezky Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano ano, v mém případě vyběhnout za město, v tvém dokonce kousek za dům...:-).
   Já bych bez kytky ve váze nemohla být...;-). Ona si příroda s těmi pár utrženými kvítky poradí...:-).
   Díky za napsání, Ivi! P.

   Vymazat
 3. O pěstování květin v Africe jsem se dozvěděla taky teprve letos, ani mě nenapadlo, že to takto funguje a v květnu jsem si nechala uvázat v "květinářství" kytku naposledy, nelíbila se mi a už po několikáté, tak tečka :-) Děkuji za tipy na květinářství :-) Krásný den D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koukám Danko, že nejste z daleka, tak až si jednou otevřu své ekokvětinářství, tak se ozvu...:-). P.

   Vymazat
 4. Peti, netušila jsem. Ale květiny nekupujem ani p. učitelkám, je jich moc, nejen třídní, ale dcery mají své oblíbené a v hudebce taky a školačky jsou tři, tak se to nasčítá, napekly jsme sušenky, udělaly sirupy a navázaly luční kvítí, jak píšeš, chvíli to trvá, ale snad potěšily..
  Sama mám svátek i narozeniny o prázdninách, když se holky ptají co, odpovídám, že potěší i bodlák, když je s láskou utržený. Nejstarší se toho chytla a loni celá neštastná přišla že žádný nenašla. Letos nám roste přímo před domem, tak jsem zvědavá, zda ho příští týden dostanu.:-)
  A kytička ve váze pohladí a potěší i ta z příkopu. Jednou jsem od nejmladší dcerky dostala kytičku ze zahrady(sedmikrásky, jetel, kokošku..samé jedlé) se slovy: Na, mami, ale než to sníš, tak si to umyj! :-)) než kus masa, mám raději nějakou zeleninku a naučila jsem se sbírat i planné rostlinky, tak mi muž občas řekl kytkožroute..
  Krásný den.
  Bohunka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak co, Bohunko, byl bodlák?:-) Znalost jedlých planých rostlinek závidím, v tom mám ještě velké mezery... A takové domácí sušenky a květina z louky, to by mě jistě moc potěšilo...;-). Díky za zprávu! P.

   Vymazat
 5. Nádherný "obyčejný" kytky najdete v Brně v Starobrněnské ulici, kde si s pomocí floristy Tamase Vigha můžete uvázat kytku sama. Jinde už kytku nekoupím, teda pokud si nenatrhám "plevel" někde v okolí. http://www.samedobreveci.com/dobre-obchody/tamasvigh-kvetinarske-nebe/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jee, tak to jsem vůbec neznala, díky moc za tip! Jdu prozkoumat...;-). P.

   Vymazat
 6. Pěťo, já mám to štěstí, že jsme se s mužem z bytu ve městě přetěhovali do domku na vesnici. Takže - spoustu mnou vypěstovaných kytiček na zahrádce, louka za námi, plno květin v polích i lesích, když jedu autem do práce. Snad obden mám něco ve váze a nestálo to ani korunu! Je mi smutno z toho, co vše se zlikvidovalo a co se k nám dováží (a netýká se to jen květin). Přeji hezké dny.

  OdpovědětVymazat
 7. Peti, skvělý článek! :-) Luční kvítí a kytičky z babiččiny nebo mamčiny zahrádky - to je prostě nej!:-) O takovýchhle eko kětinářsvích slyším (ehm, čtu) prvně, takže díky za rozšíření obzorů:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to mě těší, že jsem mohla rozšířit obzory...:-). Díky:-*. P.

   Vymazat
 8. Peti, mluvíš mi z duše, ani nevíš, jak moc.. Můj odpor ke kupovaným kyticím už naštěstí všichni kolem pochopili. A když slyším Klárku jak vysvětluje Terezce, že tady je těch kytiček málo, tak je tady necháme ať to tady zdobí a natrháme mamce radši tyhle, těch je dost, jsem úplně naměkko :) Kytice vážeš úžasné, každá jiná a všechny šik. A moc díky za tipy na ekokvětináře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rádo se stalo...;-). I když ty jsi dost šikovná na to, aby sis uvázala krásné pugéty sama, což?:-). P.

   Vymazat
 9. Odpovědi
  1. Super, díky moc, ty jsem neznala! A mají krásné kytice... P.

   Vymazat

Děkuji za komentář!