Teče Bečva, teče...

pátek 4. února 2022

Vyrůstala jsem na březích Bečvy. Nořila jsem se do jejích vod… Hrála si s bahnem a kameny… Velké kameny byly talíře, bahno smíchané s listy pokrmy, a za penízky jsme pasovali květenství vratičů… Na lukách kolem řeky jsem vázala kytice, a snila o tom, že budu květinářka… Než mi dospělí řekli, že trhat kytky na louce není práce… Cha! Milé děti… Když vás něco fakt naplňuje… A moc chcete… A budete pilné a cílevědomé… Tak klidně i trhání kytek na louce může být práce. Cokoliv může být práce, když to děláte srdcem, s nápadem a smysluplně… Bavili jsme se praskáním plodů netýkavek… Lup! Lup! Vyráběli jsme nádoby z kačeního mýdla. V žádné jiné řece jsem měkké šedé jílovité valounky, se kterými se dalo pracovat jako s hrnčířskou hlínou, nepotkala… Je ale pravda, že jsem žádnou jinou řeku nikdy tak intenzivně nezkoumala všemi smysly, jako Bečvu, když jsem byla dítě… Když jste valounek vytáhli, někdy byli na jeho spodní straně pijavice. Z těch jsem měla panickou hrůzu. A vlastně do dnes se pijavic štítím. Ble… Lipník byl prázdninové městečko. Dostala jsem minci a mohla si koupit cokoliv jsem chtěla. Cokoliv! To jsem byla nejbohatší na světě… A bylo jedno, jestli to byla slupovací “tetovačka“ nebo pastelka měnící barvy… Nešlo o hmotu, ale o pocit… A Helfštýn? Stál na nejvyšším místě na světě... Věřte dětem, když se jim kopce zdají nekonečné, vidí je z jiné pespektivy...

Vlasta Redl zpívá: „Teče Bečva teče. Tam a zase zpět. A není jak to změnit. A tak svůj kousek Bečvy, si najdu v každé vodě. A svůj kousek špíny, si najdu v každé špíně..“ S hezkými vzpomínkami z dětství je potíž, když se v dospělosti něco pokazí, ale jakože fakt fest posere… Je těžké si je uchovat. Ono to hezké vzpomínání dost bolí, když víte, jaké je pokračování dějů… Zase ale kvůli nim nemá smysl lpít na něčem, co už dávno není pravda. Bylo, není, tečka. Je načase vzít si svou Bečvu zpět. Vrátit ji děvčátku, které ve mně stále žije, a které se nikdy nepřestalo radovat z noření do řek a trhání květů na jejich březích…7 komentářů:

 1. No vida, tak to pocházíte kousek od nás ;)
  Poetické psaní .... krásný obraz.
  Přeju pohodové dny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ona ta naše Morava není zase tak velká, abychom vlastně všichni nebyli sousedé...:-). Děkuju moc! P.

   Vymazat
 2. Obraz dokumentuje to, co jsi tak krásně napsala.
  Hezké dny, Petro !
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 3. Milé děvče od vody ;o). Tak tenhle obraz jste přesně vy...dokonalost, ta řeka...Bečvu znám, taky jsem v ní mockrát stála, i když já už jako veliká. Na ty dokonalé valouny nikdy nezapomenu. I když už stát tam asi nikdy nebudu. Lipník I Helfštýn je daleko...Taky u mě se toho v životě moc změnilo a jsem teď úplně na opačné straně, u jiných řek...věřím ale, že máme možnost, právě když se moc věcí v životě pokazí, právě tyhle hluboko zaryté vzpomínky co pohladí, vykřesat a najít sílu i víru jít jinak. Jste výjimečná bytost, co umí vytvořit věci, co pohladí ostatní, máte dar, co málokdo. Díky, že tvoříte srdcem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, pro mě je opravdu velká radost, když se obraz dostane k těm, které jeho "čtení" naplňuje... Tak kéž nás všechny ty řeky, cesty, kopce, které nás ještě čekají, těší, rozvíjí a vedou vlídnými zákrutami... Díky moc! P.

   Vymazat
 4. Pořád jsi moje děvčátko na břehu Bečvy........vzpomínám jenom na to krásné........Máma

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář!