Novoroční prázdno?

středa 6. ledna 2016
Spousta lidí trpí na povánoční a novoroční prázdno. Zvlášť pokud mají tak moc rádi Vánoce jako já a dosedne na ně stesk, že jsou ty dny plné ozdob, smíchu, dělání radosti a slavení fuč... Taky jsem to tak měla. Nesnášela jsem leden a únor. A nebudu tvrdit, že jsou z nich nyní mé nejoblíbenější měsíce. Stále mi během nich chybí slunce a teplo. (A kdyby mi někdo nabídl, ať odletíme na dva měsíce třeba do Afriky, sbalím Toma, kočku a do března mě tu nikdo ani neuvidí. Třeba se k tomu jednou dopracuju, že si budu moct dovolit ten luxus, odfrčet na pár týdnů pryč...)

Nicméně vytvořila jsem si pár drobností, které mi přináší i během těch tmavých a zmrzlých dní radost. Některé jsem si vypěstovala sama, jiné jsem načerpala z tradic a rituálů našich předků... Oni to ti naši předchůdci měli opravdu dobře vymyšlené...

LEDEN
- Na lednu je nejhezčí těšení. Celý rok! Tolik možností! Vždycky říkám, že mám časopisové vnímání světa. události nejvíce prožívám tak tři měsíce předem. Takže teď se urputně těším na jaro a mám děsně nápadů, co s Velikonocema... 
- S těšením souvisí popisování diáře. Aby člověk viděl, co ho všechno čeká. Zapsat všechny narozeniny, na každého vzpomenout. A pak další oslavy a akce. Letošní rok bude mega svatební. A oslavový. A koncertový. Juch! 
- Nasycena pozitivní energií uplynulých dní mám tvořivé záchvaty a naplno a s chutí jich využívám. 
- Odstrojování stromečku. Většinou to mám tak, že jak se na stromeček těším, tak se stejně těším, až zmizne a bude tu zase prostor. Prázdno. Změna. Lad. Letos to nějak nefunguje. Nechce se mi moc stromečku vzdávat. Asi že to byly opravdu krásné Vánoce...
- Nelyžuju. Nebruslím. Tím mám hledání pozitiv na lednu dosti stížené. Když je ale čerstvě poprášeno, mám ráda zimní procházky za město. To bílo. Čisto. Pořádek... Docela si taky dokážu představit, že bych vyrazila na hory, ostatní by se trápili na svahu a já bych si užívala wellness a saunu.
- Tři králové. Definitivní konec Vánoc. Ale taky začátek masopustu! Že bych dnes upekla koláč s korunkou a zapečenou fazolí?
- Absťák po vymýšlení dárků za mě vyřešili mí blízcí. Narozeniny bude mít brzy taťka, mamka i Tom. Takže je zase příležitost sednout a popřemýšlet, čím je potěším... Vyrábět a vymýšlet dárky, na to je vhodná doma vždycky.
- Očista. Začít s čistým štítem i co se týče fyzičky. Ideální doba na vyplnění prázdna pohybem. Já chodím. Dlouhé trasy. Často s kamarádkou. Chtěla bych i více sama. A přitom naškubat větve a zkusit nějakou zimní kytici. Aby nebylo tak prázdno po stromečku...

ÚNOR
- Hromnice. Důvod zapálit si doma spoustu svíček. Nebo třeba nějaké vyrobit. 
- Takže ten masopust. Zkusili jste upéct koblihy? Piplačka. Ale té radosti ze žlutých kulaťoučkých pucků! Aspoň jednou si dopřát jelito se zelím. Zajít na maškarní. A byli jste někdy v průvodu při vodění medvěda? Já bohužel jen jednou. Kdysi dávno. A doteď na to vzpomínám... Masopust je moje věčná inspirace. Kontrast šedivého února a barevného reje masek.
- A pak půst. Jíst zeleninovou polévku. Špenát. Nechat si naklíčit mungo. A řeřichu. Znáte názvy postních nedělí? Zkuste si o nich něco přečíst. Třeba vám o nich něco napíšu...
- Chodíte na plesy? My každý rok aspoň na dva. Jeden z nich je folklórní a nenecháme si ho ujít nikdy. Ani letos. A já bych si konečně měla nechat nabarvit indigem ty svatební šaty... (A zhubnout tu povánoční pneumatiku, že...)

Pamatujete? Tak už je komplet... A zase masopustní...

14 komentářů:

 1. Takže Oringliatko niekoľko faktov k tešeniu:
  - dnes na Tri krále vyhlásil pápež dátum Veľkej noci na 27.3., od tohto dátumu sa stanovujú ďalšie dátumy, ako Popolcová streda, Turíce...
  -masopust, teda pôst, začína Popolcovou stredou, dovtedy sú plesy a fašiangové zábavy...
  - jedna pôstna nedeľa je Radostná s ružovým rúchom (bola aj v advente) a posledná je Kvetná, ostatné neviem...
  - pôst je čas, kedy sa odvraciame od ,,prízemného,,spôsobu života a navraciame sa viac k vnútornému, duchovnému ,, ... askéza pomáha, ale nemusí sa týkať len žalúdka, tela, teda nie je to len očista tela, ale aj ducha...:-)
  ...aby sme boli ostražitejší na pravdu, slobodnejší pre krásu a ducha, pozornejší na svetlo a lásku...pripravili sa na jej prijímanie :-)
  Juch, tento rozmer konca zimy milujem, a to je pre mňa január a február.
  A ten nádych nového, iný vzduch, svetlo, stromy už ,,makajú,, ...
  (od konca januára sa začínajú alergické reakcie :-))

  Ja mám rada na januári a februári to svetlo, je také bielosivoblankytné a všetko je inak osvetlené a stromy sa ináč javia, aj zem... a potom začne končiť zima a vzduch vonia inak, aj keď je nasnežené...
  Na VŠ som vyliezla von až po skúškach, vo februári a hovorila som si, že je po zime, predzvesť jari :-)
  Aj ja si odštartovávam novú etapu behu, hoci sa aj teraz hýbeme a denne sme v lese, mimochodom, my máme ešte zimné prázdniny, takže sa to skôr hýbe doma !
  Som za to tešenie v jan. a feb. !! Juch :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A kto by si ten obraz nepamätal ? Písať na rám je čerešničkou na torte :-)

   Vymazat
  2. Alenko, to já přece všechno vím, o masopustu i půstu;-). Ale díky, že jsi mi to tu tak pěkně aktuálně vypsala...:-). Letos jsou Velikonoce docela brzy, asi mám raději, když jsou dubnové...
   Vzduch na konci února, jak v něm začíná prokvétat naděje jara, ten taky miluju...
   Já mám teď prázdniny vlastně pořád:-D (Ale na procházce jsem byla jen jednou, uff...)
   Jo, a díky;-).
   P.

   Vymazat
  3. Mrkni ku mne, niečo podobné sv. otec hovoril o Troch kráľoch v homílii, včera si mala aj ty sviatok ...pútniček života :-)

   Vymazat
  4. A ešte 27. 3. mám meniny:-) tak sa z toho teším, že na Veľkú noc mám meniny,chcem si to stále pripomínať, aby ma nepremohol strach...v srdci sme sa minulý rok rozhodli, že chceme ďalšie dieťa z ústavu, nie z domova...a bojov je okolo napodiv dosť !
   Pre mňa je to veľmi osobné :-)(je rok Božieho milosrdenstva a mám meniny na Veľkú noc ! ).
   A viem, že vieš veľa, minulý rok som si čítala :-), pridaj tie názvy nedelí v pôste, som zvedavá....a čo sa týka pôstu, roky nemôžem jesť....už sa pre to dlho postím...ja som sa dlho nechala viesť v jednom katolíckom hnutí, deti v ňom vyrástli, tento čas bol pre to čo nám kňazi hovorili v pôste najkrajší,ak im záleží, aby ti pripravili srdce pre lásku..., pôst je také obdobie ,,zasnúbenia,, kým príde ženích :-) chcela som to pridať k tvojmu zoznamu tešenia :-))

   Vymazat
  5. Obdivuju rozhodnutí, hluboce. Vím, že tohle já bych nikdy nedokázala, na to jsem příliš velký sobec. Inu co, říkám si, že pomáhám jinak a jinde... Ale obdiv zůstává!
   Já mám s půstem problém, jedla bych furt:-) (Taky podle toho vypadám...) Ale snažím se, zelenina, bylinky, trocha askeze, hlavně té duševní...;-)
   P.

   Vymazat
 2. To s tím nelyžováním a užíváním si někde ve wellness nebo v sauně je mi velmi blízké :-) A stejné to mám i s pocitem po odstrojení a odstranění stromečku - najednou je tu zas prostor a ten starý známý systém a řád, který tak nějak lahodí oku :-) I když se mi taky letos nějak nechtělo ten stromek dát pryč...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já byla přehlasována (dalo to "práci") a stromek stojí do pátku...:-). A ten tříkrálový koláč jsem taky neupekla:-D. Nevadí, no...:-). (Koukla jsem k tobě a už slouho jsem neviděla tak vymakané šperky z korálků, klobouk dolů!) P.

   Vymazat
 3. Bohužel, tím že jsem nevěřící, jsem se nikdy o takové svátky nezajímala-3 krále jsem brala jako den narození mamky-bohužel si už jen na 3 krále zapálím svíčku, ale stromeček jsme včera s dcerou statečně odstrojily, i když mi to bylo líto. Tím, že moc neopadává, byl pořád pěkný, ale nevadí, postavili jsme ho na zahradu-takže jen mrknu z franc.okna a vidím ho pořád:) Tak než uschne a půjde do krbu-bude dělat parádu tam.
  Co se týká lyžování-začali jsme oba až s dcerou-aby jsme ji o nic neochudili...já jsem na lyžích stála po 25 letech!!Ale zvládla jsem to a letos jsme už dokonce lyžovali všichni 3 na svahu spolu-sice se slzičkama a trucováním, ale šlo to:)Pavla KM

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přiznávám, letos jsem vyměkla a stromek stojí:-).
   Lyžování nikdy, přežila jsem dva lyžáky na střední a už nikdy prostě... Mám fóbii ze šikmých ploch:-).
   Tradice nejsou jen pro věřící, právě naopak, spousta jich má tak moc pohanské a magické podtexty, že s vírou asi moc neslučují;-).
   P.

   Vymazat
 4. Stromek se odstrojuje obvykle na Hromnice, ne? U nás nejdřív na Hromnice. Mě by ani nebavilo ho ozdobit a tak brzo zase sundat. Když už ozdobit, tak na dlouho. Kdybych věděla, že je jen do tří králů, tak to se na to radši vyfláknu a nezdobím nic, to by mi za toi nestálo, popravdě řečeno, taková jsem já.
  Na tři krále taky možno odstrojit, ale to ještě není žádnej konec. Šestinedělí je do Hromnic :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Plus betlém, ten je kromě stromečku také hlavní vánoční rekvizitou, dokonce starší. Copak na tři krále se už uklízí?? Na Tři krále teprve do betléma přidám figurky tří králů. Teprve došli, potřebujou uvítat, a ne zavřít krám. Mně by jich bylo líto, kdyby měli přijít do Betléma a tam nic :-)

   Vymazat
 5. Šestinedělí, to je hezký:-). Ale Tři králové, to je poslední den Vánoc, pak už je Masopust, s tím už stromeček nesouvisí... Ale těžko říct, jak to s ním je, on moc s těmi úplně nejstaršími rituály nesouvisí... U nás se vždy odstrojovalo už na Tři krále. Pro mě právě v té krátkodobosti a konečnosti spočívá stromečkové kouzlo. Vychutnat si ho krátce a každý den a pak se zase těšit...
  O Betlém jsem se moc nezajímala. Mám jen papírový se třemi hlavními aktéry... Asi to s Betlémem bude trochu jiné než se stromkem, ten se opravdu sklízel až na Hromnice...
  P.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám za to, že tam jde skutečně o šestinedělí Panny Marie, proto ty hromnice jako termín.

   Vymazat

Děkuji za komentář!