Ani trochu jarní povídka...

sobota 16. března 2013
Vytáhla krabice s dekoracemi. Nemohla se dočkat, až z nich vysvobodí všechny ty kraslice a papírové ptáčky a rozvěsí je po bytě. Snad po měsíci se dostala domů dříve než za šera a rozhodně toho chtěla využít. Po cestě se stavila do květinářství pro větev kroucené vrby. Nákup v  květinové budce byl jako vždy jedinečným zážitkem. „Poďte, vytěpeme ty větve ven, ať si mužete vybrat, no ni?“ zahlaholil květinář hlasem, který nikoho nenechával na pochybách o jeho sexuální orientaci. „A budete mýt i modřence?“ „ No jasne! Aj růžove! To je fajne, že? Růžove modřence...“ zasmál se vlastnímu vtipu a podal jí zabalenou větev. „Tak já se pro ně stavím...“ mávla volnou rukou na pozdrav a vydala se k domovu. Pět kroků a byla v cíli. Je fajn mít srandovního květináře s velkými zásobami květin kousek od baráku.
Už si přesně nevzpomínala, kdy kraslice tvořila, ale když je věšela na větvičky vrby, zaplavovala ji euforie. Bylo to určitě v dobách, kdy snila o svém vlastním bydlení. Kousíček po kousíčku lepila rozbité skořápky na vyfouknutá vejce a představovala si, jak všechny své porcelánové hrnky vyskládá do skleněné vitríny a knihy si seřadí podle barev. Teď tu stála uprostřed svého snu. 
Podlaha se blýskala, polštáře načechrané... Moc dobře o sobě věděla, že je uklízecí magor a že její touha po ladu a pořádku často hraničí s obsesí. Lepší než chlastat...
„A může přijít jaro,“ spokojeně se rozhlédla kolem sebe. Přišlo však něco zcela jiného. Ruce i nohy se jí začaly kroutit zrovna jako ty větvičky vrby. Zima, horko, zima... Páteční odpoledne si teda představovala jinak, než uvězněná v peřinách. Za okny se začal sypat sníh. Poslední hřebíček do rakve jarního snu. „To mokré bílé svinstvo padá mi za límec, už čtvrtý měsíc v jednym kuse furt prosinec...“ notovala si v horečnatém oparu s Nohavicou.
Jak jí bylo dobře, když minulý týden poprvé nazula modré lodičky, které dostala jako pochvalu za zvládnutou autoškolu. Když ji Tom viděl večer před zkouškou, slíbil by jí zřejmě cokoliv, jen aby se nervozitou nerozsypala na milion střepů. Klapala si v nich po suchých chodnících, květovaná sukně jí povlávala kolem lýtek a ona se těšila na všechny ty cesty a výlety, které jí vábily a na všechny uskutečněné nápady, které jí najednou samy skákaly do hlavy. Čerstvě obarvené, aby o jejím jarním rozkvětu nebyl pochyb...
Na zpocených vlasech blonďatý melír nevynikal a její nové společnici chřipce byly všechny vytoužené cesty ukradené. Pěkně ji žvýkala zevnitř. Petře se hlavou místo nápadů začaly metat vzpomínky, které se horkostí vykutaly bůhví z kterých zákoutí mozku. Na kamarádčinu babičku, která už byla roky mrtvá... Na pokladní z marketu, kam si v patnácti chodila kupovat svačiny. Vypadala jako šedesátiletá víla Amálka... Na tiskařský lis a pana učitele ze základní umělecké školy, kam tak ráda chodívala objevovat taje výtvarných technik...
Když se po dvou dnech vyhrabala z přikrývek, bylo jí až líto, že byla během blouznění příliš slabá na to, aby udržela v ruce tužku. Bála se, že některé ze vzpomínek jí uletěly navždy a už se k ní nikdy nevrátí...


5 komentářů:

 1. Ajajaj....Ale už dobre, ni? Jak udržíš foťák a žádné vajco jsi nekřupla, tak už funguješ. (..ženská sice funguje aji se 40 a všeckyma amputovanyma paprčama - to známe...)
  A v tom Tvém snu je hezky..Tak čisto.. Já budu muset povyhazovat nějaké ty bebechy při jarním úklidu... Akorát že jarní úklid budu dělat asi až v létě :o) Bo sem chromajzlik včil.
  A víš co je taky krásné proutí - okrasná líska - mám ji na zahradě a občas ji musím střihnout - bo je to taková Adéla trochu - tak mi "po smrti" ještě zdobí v předsíni :o)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leni, právě že dobře už bylo... Ale paralen je všemocný, pomalu se zbrchávám...
   Vajíčka jsem stihla pověsit ještě ve stavu bdělém, naštěstí!
   Koukala jsem, že jsi jakási porouchaná, tak brzké uzdravení!!!
   Kéž bych taky měla kde stříhat nějakou tu "Adélu":-).
   P.

   Vymazat

Děkuji za komentář!